Արձանագրված խախտումները լիովին անհիմն էին և «Օլիմպ» ԱԿ-ը բողոքարկեց ստուգման ակտը Վարչական դատարանում, որն էլ բավարարեց «Օլիմպ» ԱԿ-ի հայցը։ Սակայն, ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի վերաքննիչ բողոքը չհիմնավորված կերպով բավարարվեց և որոշվեց' «Օլիմպ» ԱԿ-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 17մլն դրամ՝ ստուգման ակտով առաջացած տուգանքի գումար։
Մարտի 9-ին ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակիցները Միլանո խանութ էին եկել միաժամանակ երեք կատարողական թերթերով՝
վտարում էին «Օլիմպ» ԱԿ-ին և Հ.Ղուկասյանին իրենց սեփականության իրավունքով պատկանող տարածքներից,
արգելանք էին դնում ապրանքների վրա՝ համապատասխան տվյալ վճռով «Օլիմպ» ԱԿ-ի ունեցած պարտավորության։
ԴԱՀԿ աշխատակիցները հիմք չընդունելով ապրանքների վրա արված գնանշումները, իրենք կատարեցին ապրանքների գնահատում' չունենալով ապրանքների մասին համապատասխան տեղեկատվություն և գիտելիքներ։ Արդյունքում' 17մլն դրամի ապրանքի դիմաց ԴԱՀԿ աշխատակիցները առգրավեցին 47մլն դրամ արժողությամբ ապրանքներ։
Ապրիլի 22-ից ԴԱՀԿ ծառայությունը հայտարարել է «Օլիմպ» ԱԿ-ից բռնազավթած ապրանքների բաց աճուրդ։
«Օլիմպ» ԱԿ-ն դիմել է դատարան' պահանջելով նշանակել գույքի անկախ, մասնագիտացված գնահատում, իսկ մինչ այդ պետք է դադարեցվի բռնազավթված ապրանքների չհիմնավորված գներով աճուրդի իրականացումը։
Քանի որ, Միլանո խանութի տարածքը գտնվում է որոշ «ազդեցիկ» մարդկանց հետաքրքրության կենտրոնում, նախապես ձեռնարկվել են բոլոր միջոցները ապօրինի իրացման գործընթացը անխափան ավարտելու համար և դրա համար գործադրվում են ամենատարբեր ճնշումներ։
Նշենք նաև, որ «Օլիմպ» ԱԿ-ի փոխտնօրեն Հ.Ղուկասյանի նկատմամբ հարուցված է նաև քրեական գործ՝ ներմուծման ժամանակ կեղծ ապրանքագրերով մաքսազերծում իրականացնելու համար։
Հաշվի առնելով, որ Հ.Ղուկասյանի բազմաթիվ բողոքներն ու դիմումները իշխանություններին մնացին անպատասխան, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ այս անօրինությունները իրականանում են հենց իրենց հովանավորությամբ։
«Օլիմպ» ԱԿ-ի տնօրնությունը շարունակելու է պայքարը՝ հանուն արդարության վերականգնման։