Կոչ են անում փոխել Նիկոլ Փաշինյանի խափանման միջոցը
««Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի
1-ին կամովին ներկայացավ իրավապահ մարմիններին և անմիջապես ձերբակալվեց։ Դատարանը հաշվի չառավ այն, որ մարտի 1-ի գործերով կալանավորված անձանց նկատմամբ համաներում է կիրառվել և նրանց մեծ մասն արդեն ազատության մեջ է, իսկ հետախուզման մեջ գտնվողների նկատմամբ համաներումը կիրառելի է, եթե հետախուզվողները մինչև հուլիսի 31-ը կամովին ներկայանան իրավապահ մարմիններին։ Դատարանը հաշվի չառավ նաև, որ իշխանությունը համաներում հայտարարելով, փաստորեն, քաղաքական կամք է դրսևորել' ազատ արձակելով իր քաղաքական հակառակորդներին և անցել պայքարի քաղաքական մեթոդների։ Սակայն մենք' լրատվամիջոցների և լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, չենք կարող համաձայնել այն խտրական մոտեցման հետ, որը դրսևորվում է մեր գործընկերոջ «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղաքական գործիչ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ։ Ձեռնպահ մնալով նրա քաղաքական գործունեության մանրակրկիտ վերլուծությունից, մենք իշխանություններին կոչ ենք անում փոխել Փաշինյանի խափանման միջոցը և առաջադրված մեղադրանքի շրջանակներում նախաքննությունն իրականացնել նրա ազատության պայմաններում։ Մենք պատրաստ ենք այդ հարցում օրենքով սահմանված կարգով հանդես գալ որպես երաշխավոր։ Խափանման միջոցի փոփոխության պարագայում իշխանության բարի կամքի դրսեւորումը կդիտարկվի որպես հարգանք ընդհանրապես ազատ խոսքի եւ մասնավորապես զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ»։