Ֆորումի ծրագիրը կարելի է գտնել հետևյալ հասցեով.
2003թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Շիրին Էբադի, Միջազգային քրեական դատարանի դատավոր Լուիզ Մորենո Օկամպո, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր Ֆրանսուազ Տուլկեն՝ ահա հեղինակավոր ազգային և միջազգային փորձագետներից մի քանիսը, որոնք մասնակցելու են Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) ֆորումին։ Ֆորումին նաև մասնակցելու են FIDH-ի 155 անդամ կազմակերպությունների իրավապաշտպանները։ «ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅՈՒՆ-Նոր մարտահրավերներ, Անկախ դատարանի առջև արդյունավետ պաշտպանության իրավունք» վերնագրված այս ֆորումը տեղի կունենա Երևանում (Հայաստանի Հանրապետություն) 2010թ. ապրիլի 6-8-ը։
«Այս ֆորումը յուրահատուկ հնարավորություն կընձեռի բանավեճերի, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև անպատժելիության դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների խախտումների զոհերի և խիստ ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ վերլուծությունների համար»,- ասում է FIDH-ի նախագահ Սուեր Բելասենը։ «Ֆորումը, այս խնդրի շուրջ հավաքելով այսքան մեծ քանակությամբ մասնակիցների՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության նախօրեին, ավելի խորհրդանշական բնույթ է կրում մեզ համար, մասնավորապես Թուրքիայի և Հայաստանի երկխոսության համատեքստում», - շարունակում է նա։
Այս Ֆորումը, որը կազմակերպվել է Հայաստանում FIDH-ի անդամ հանդիսացող «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» հկ-ի հետ համատեղ, FIDH-ի 37-րդ համագումարի շրջանակներում, հնարավորություն կստեղծի քննարկելու մարդու իրավունքների խախտումների զոհերի տարբեր հնարավոր պաշտպանության միջոցները ճշմարտության, արդարադատության և փոխհատուցման համար իրենց պայքարի ընթացքում՝ ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակում։ Անդրադարձ կկատարվի նաև միջազգային հանցագործությունների կանխարգելմանը՝ բոլոր մայրցամաքներից մասնակցող հկ-ների միջև փորձի փոխանակման միջոցով։
FIDH-ի 37-րդ համագումարը հարգանքի տուրք է մատուցում 2009թ. հուլիսի 15-ին սպանված ռուս իրավապաշտպան Նատալյա Էստեմիրովայի հիշատակին։