«Հարսնաքարի» գործով վճիռը Վերաքննիչ դատարանը թողեց անփոփոխ
Հունիսի 23-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը (դատավորներ՝ Եվա Դարբինյան, Սերգեյ Չիչոյան և Գագիկ Ավետիսյան) հրապարակեց «Հարսնաքարի» գործով բերված վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ որոշումը, որով անփոփոխ թողեց Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի 24.03.2014թ. վճիռը:
Առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճիռը բողոքարկվել էր վեց ամբաստանյալների կողմից։
Հիշեցնենք, որ Գարիկ Մարգարյանին,Դավիթ Ադամյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արման Խաչատրյանին և Նորայր Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի ավտոկայանատեղիում ծեծի են ենթարկել Վահե Ավետյանին, Արտակ Բայադյանին, Գարիկ Սողոմոնյանին, Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին` Վահե Ավետյանի առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է վերջինիս մահը, Արտակ Բայադյանի և Գարիկ Սողոմոնյանի առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով, իսկ Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին ծեծի արդյունքում մարմնական վնասվածքներ չեն պատճառվել:
Առաջին ատյանի դատարանը գործով բոլոր ամբաստանյալներին էլ մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ կետերով, 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 118 հոդվածով՝ պատիժ նշանակելով ազատազրկում 12 տարի ժամկետով և տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով` 100 000 ՀՀ դրամ։
Վերաքննիչ բողոքով բոլոր ամբաստանյալները պահանջում էին բեկանել առաջին ատյանի դատարանի վճիռը և կայացնել դատական նոր ակտ.
- Նորայր Հայրապետյանին մեղավոր ճանաչել ՀՀ ՔՕ 112 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով, 118 -րդ հոդվածով և նշանակել արդարացի պատիժ,